Внедряване и апробиране на иновативен подход за трудово заангажиране и включване на младежи в риск чрез алтернативни програми
Иновативната система за трудово заангажиране и включване на младежи в риск, маргинализирани, с криминогенно поведение и ултраси чрез алтернативни програми за спорт, анималотерапия, занаято-предприемачество и музикотерапия ще представлява изцяло нов модел за България. Социалното включване и адаптирането към пазара на труда на специфичната целева група ще бъде постигнато чрез креативни и практически приложими дейности. Промяната в поведението на целевата група ще бъде постигнато не чрез наказание, както е до сега в България, а чрез насърчаване на тяхната физическа активност, креативност, предприемачески дух, артистизъм, според личните качества, умения и таланти на всеки един от младежите. Алтернативните програми са специфично разработени за успех с целевата група.
С цел гарантиране ефективно достигане до целевата група при апробирането на подхода, МОГА има предпроектни договорки с Национална служба полиция и Националната комисия за борба с противообществените прояви, за включване на младежи в риск, с криминогенно поведение, неучещи и неработещи в проекта.
Поддейност 1. Спортни дейности – футбол, тенис на маса и на корт
Има доказана връзка между проблемите пред неактивните, недоволни младежи в неравностойно положение и липсата на физическа активност. Спортът играе голяма роля за подобряване желанието за участие в обществото и на пазара на труда. Основна част от иновативната системата е спортната програма. При реализирането на спортните дейности ще са включени МОГА (има капацитет при използването на спортни практики за интеграцията и включването на маргинализирани групи младежи) и Фуутура (има голям капацитет при организирането на спортни събития, турнири и иновативни спортни инициативи).
Сдружение „Младежи за отговорна гражданска активност“ проведе редица спортни дейности по проект: „Младежко участие и заетост“.
В спорните дейности участваха младежи на въраст от 15 до 29 години. Спорните тренировки на младежите включваха тренировки по тенис на корт, тенис на маса и футбол.
Снимки от проведените тренировки по футбол:
Снимки от проведените тренировки по тенис на корт
Снимки от проведените тренировки по тенис на маса:
Снимки от награждаване на младежите участвали в спорните дейности по проекта:
Поддейност 2. Занаято-предприемачество
Трудната реализация при младежите в риск, в частност на тези с криминогенно поведение, ултраси, се базира до голяма степен на липсата на активност от тяхна страна, усещането, че нямат с какво да допринесат на обществото и липсата на вяра в собствените им умения и качества. Иновативната система, която ще бъде адаптирана за българските условия, ще адресира именно тези проблеми като се организират 3 работилници, съчетани с дискусии за насърчаване на предприемаческия дух сред целевата група, за придобиване на практически умения и знания за започване на собствен бизнес или реализиране на лична идея сред участниците.
Снимки от проведените ателиета по занаято-предприемачество:
Поддейност 3: Музикотерапия
Музиката доказано помага при справяне с емоционални проблеми, в голямата си част целевата група имат такива. Иновативният подход използва музиката в съчетание с проактивната роля на младежите с криминогенно поведение, като се организират музикални сеанси и сесии със специалист. Музикотерапията има терапевтичен и включващ ефект, използван от психологията. Чрез креативната дейност младежите в риск стават по-лесно адаптивни, комуникативни и по-склонни да участват активно в труд и заетост.
Поддейност 4: Анималотерапия
Тя цели да подобри благосъстоянието, качеството на живот и социалното взаимодействие на участниците. Младежите в продължение на 4 месеца ще се грижат за група животни, като напр. бъдат доброволци към Приют за бездомни кучета. Грижата, отговорността и връзката с животното насърчават изразяването, комуникацията, активността, подобряват настроението, умствената стимулация, помагат за преодоляване на агресивността, стреса и тревожността сред младежите, което води до по-добро здраве и реализация на пазара на труда, повишат социалната подкрепа и самочувствието сред младежите в риск и намаляват чувството на изолация. Доброволческите дейности са една от работещите европейски практики за социално включване.
Поддейност 5: Уъркшоп, семинар и „мозъчна атака” за прилагане на иновативния подход и новата система за България.
Неформалните срещи между целевата група увеличават уменията и знанията им и спомагат за качествено включване на пазара на труда и в обществото. Дейността предвижда насърчаване на активност и овластяване на младежите чрез участието им в уъркшоп, семинар и „мозъчна атака”.